The Newox Company is consideringwhether or not to drill for natural gas on its o
ID: 2916638 • Letter: T
Question
The Newox Company is consideringwhether or not to drill for natural gas on its own land. If theydrill, their initial expenditure will be $40,000 for drillingcosts. If they strike gas, they must spend an additional $30,000 tocap the well and provide the necessary hardware and controlequipment. (This $30,000 cost is not a decision; it is associatedwith the event "strike gas.")
If they decide to drill but no gas isfound, there are no other subsequent alternatives, so their outcomevalue is $-40,000. If they drill and find gas, there are twoalternatives. Newox could sell to West Gas, which has made astanding offer of $200,000 to purchase all rights to the gas well'sproduction (assuming that Newox has actually found gas).
Alternatively, if gas is found, Newoxcan decide to keep the well instead of selling to West Gas; in thiscase Newox manages the gas production and takes its chances byselling the gas on the open market.
At the current price of natural gas, ifgas is found it would have a value of $150,000 on the open market.However, there is a possibility that the price of gas will rise todouble its current value, in which case a successful well will beworth $300,000.
The company's engineers feel that thechance of finding gas is 30 percent; their staff economist thinksthere is a 60 percent chance that the price of gas will double.
Explanation / Answer
Lets construct all the possible outcomes and their various probabilities: 1. Dig for gas, do not find anything: probability of occurence = 70%, outcome = -$40,000 2. Dig for gas, strike gas, sell: probability of striking gas = 30%, probability of selling (if gas prices don't double) = 40%, total probability of outcome = 30*40% = 13.33%, outcome = -(40,000 + 30,000) + 200,000 (from sale) = $130,000 3. Dig for gas, strike gas, double value and don't sell: 30% chance of striking gas * 60% chance of doubling value = 20% total probability. Outcome = -(40,000 + 30,000) + 300,000 = $230,000 So whats the expectation value of the whole process of digging for gas? its (70% * -$40,000) + (13.33% * $130,000) + (20% * $230,000) = -$28,000 + $17,332 + $ 46,000 = $35,332 In other words, the expectation value is that on average, if they dig for gas, they will net $35,332, but if they dont dig, they will not earn anything. So on average, they make more if they dig than if they dont, so the smart decision would be to dig. Hope that helps Jonathan
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.