The question is: The average stock price for companies is $30. and the standardd
ID: 2916015 • Letter: T
Question
The question is: The average stock price for companies is $30. and the standarddeviation is $8.20. Assume the stock prices are normallydistributed. A. What is the probability a company will have a sotck priceof at least $40? B. What is the probability a company will have a stock priceno higher then $20? C. How high does a sotck price have to be to put a comany inthe top 10%? The question is: The average stock price for companies is $30. and the standarddeviation is $8.20. Assume the stock prices are normallydistributed. A. What is the probability a company will have a sotck priceof at least $40? B. What is the probability a company will have a stock priceno higher then $20? C. How high does a sotck price have to be to put a comany inthe top 10%?Explanation / Answer
X~N(30, 8.2^2) (a) P(X>=40)=P((x-)/ >=(40-30)/8.2)=P(Z>=1.22)=1-P(Z(c-30)/8.2=1.28--> c=30+1.28(8.2)=40.5Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.