Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that a confidence interval for the proportion of first-yearstudents at a

ID: 2915291 • Letter: S

Question

Suppose that a confidence interval for the proportion of first-yearstudents at a school who played in intramural sports is 35% plus orminus 5%
A. the confidence level (1-alpha) for the confidence intervalis
a)5%
b)35%
c)95%
d)None of the above

B.The margin of error for the confidence interval is
a)5%
b)35%
c)95%
d)None of the above
C. The 95% confidence interval for the proportion of studentsplaying intramural sports is
a)25% to 45%
b)30% to 35%
c)35% to 40%
d)30% to 40%
Imagine taking many different samples of n=30 values from apopulation of resting pulse rate values. which one of thesestatistics is mostly likely to have a sampling distribution that isapproximately a normal distribution?
a)the maximum pulse rate in a sample
b)the minimum pulse rate in a sample
c)the mean pulse rate in a sample
d)the mean pulse rate in a the population
Suppose that a polling organization surveys n=400 people aboutwhether they think the federal government should give finacial aidto the sirlines to help them avoid bankruptcy.In the poll, 300people say that the govern,ent should provide aid to the airlines.which choice give the correct notion and value for the sampleproportion in this survey?
a)P*=0.30
b)P=0.30
c)P*=0.75
d)P=0.75
Suppose we select a random sample of 100 students and fin theproportion who said they believe in love at first sight is 0.43.Which is NOT a statement?

a)there are 43 students who say they believe in love at firstsight
b)based on the information provided by the sample, we cannotdetermin exactly what proportion of the population would say theybelieve in love at first sight.
c)P*=0.43
d)P=0.43

Explanation / Answer

Suppose that a confidence interval for theproportion of first-year students at a school who played inintramural sports is 35% plus or minus 5%
A)c. 95%

B)a. 5%

C)d. 30% to 40% Imagine taking many different samples of n=30values from a population of resting pulse rate values. which one ofthese statistics is mostly likely to have a sampling distributionthat is approximately a normal distribution?
c)the mean pulse rate in a sample Suppose that a polling organization surveysn=400 people about whether they think the federal government shouldgive finacial aid to the sirlines to help them avoid bankruptcy.Inthe poll, 300 people say that the govern,ent should provide aid tothe airlines. which choice give the correct notion and value forthe sample proportion in this survey?

c)P*=0.75
Suppose we select a random sample of 100students and fin the proportion who said they believe in love atfirst sight is 0.43. Which is NOT a statement?

d)P=0.43
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote