500 tickets to be sold at 10 each. Only one prize of2000 to awarded. If I purcha
ID: 2914424 • Letter: 5
Question
500 tickets to be sold at 10 each. Only one prize of2000 to awarded. If I purchase one ticket, what is myexpected value or my expected earnings from mypurchase.1/500 x ($2000-10) = 3.98 499/500 x -$10 =-9.98 = -6.00 is this correct 500 tickets to be sold at 10 each. Only one prize of2000 to awarded. If I purchase one ticket, what is myexpected value or my expected earnings from mypurchase.
1/500 x ($2000-10) = 3.98 499/500 x -$10 =-9.98 = -6.00 is this correct
Explanation / Answer
1/500 x ($2000-10) = 3.98Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.