The average hourly wage of workers at a fast food restaurant is$6.50/hr with a s
ID: 2914177 • Letter: T
Question
The average hourly wage of workers at a fast food restaurant is$6.50/hr with a standard deviation of $0.45. Assume that thedistribution is normally distributed. If a worker at this fast foodrestaurant is selected at random, what is the probability that theworker earns more than $6.75?
A) 27.64% B) 5.17% C) 28.77% D) 42.07%
The average hourly wage of workers at a fast food restaurant is$6.50/hr with a standard deviation of $0.45. Assume that thedistribution is normally distributed. If a worker at this fast foodrestaurant is selected at random, what is the probability that theworker earns more than $6.75?
A) 27.64% B) 5.17% C) 28.77% D) 42.07%
Explanation / Answer
average, = 6.50standard dev. , = 0.45
X bar = 6.75
Find P( Xbar > 6.75 )
P( ( Xbar - ) / = ( 6.75 - 6.50 )/ 0.45 )
= P( Z > 0.56)
=1- 0.7123 = 0.2877
hence probability = 28.77 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.