6. 1 points StitzPreCalc3 2.3.022. My Notes Ask Your Teacher The height of an ob
ID: 2911258 • Letter: 6
Question
6. 1 points StitzPreCalc3 2.3.022. My Notes Ask Your Teacher The height of an object dropped from the roof of an eighteen story building is modeled by h(t)--16 in feet, t seconds after the object is dropped. How long before the object hits the ground? + 144, 0 t 3. Here, h is the height of the object off the ground, seconds 7. +12 points StitzPreCalc3 2.3.023. My Notes Ask Your Teacher The height h in feet of a model rocket above the ground t seconds after lift-off is given by h(t)--5 height above the ground? + 100t, for 0 t 20-When does the rocket reach its maximum seconds What is its maximum height? feet Submit Answer Save ProgressExplanation / Answer
6. h(t)=-16t2+144
Hit the ground meand h(t)=0
-16t2+144=0
-16(t2-9)=0
t=-3,3
t=3 sec
7.
h(t)=-5t2+100t
t=-b/2a= -100/2(-5) =10sec
h(10)=-5(100)+100(10) =500 feet
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.