The price of an item is initially $700. For the first 2 years the price increase
ID: 2910663 • Letter: T
Question
The price of an item is initially $700. For the first 2 years the price increases by $30 each year. For the next 5 years the price decreases by $25 per year. From then on the price increases by $25 per year. Find a piecewise-defined function P that specifies the price of the item after t years have passed. Let P(t) = the price of the item in dollars after t years have passed. (Note: Do not use $ signs within your answers.)
(c) When t > 7 the value of P(t) is given by what part of the piecewise-defined function?
Explanation / Answer
P(t)=700+ 30t , 0<t<=2
P(t)= 700+30*2 - 25(t-2), 2<t<=7
P(t)= 810-25t,2<t<=7
P(t)= 810-125+25(t-9), t>7
P(t)= 460+25t, t>7
c. For c, we use P(t)=460+25t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.