Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A house was valued at $125,000 in the year 1993. The value appreciated to S170,0

ID: 2910583 • Letter: A

Question

A house was valued at $125,000 in the year 1993. The value appreciated to S170,000 by the year 200s A) What was the annual growth rate between 1993 and 2005? -1.0259 Round the growth rate to 4 decimal places. B) What is the correct answer to part A written in percentage form? r = 2.59-%. C) Assume that the house value continues to grow by the same percentage. What will the value equal in the year 2009 value $ 188187Round to the nearest thousand dollars Get help: Video Video Points possible: 1 This is attempt 2 of 5. Score on last attempt: (0, 0, 0), Score in gradebook: (0, 0, 0.34), Out of: (0.33, 0.33, 0.34) Submit

Explanation / Answer

(0,125000),(12,170000)

y=a b x

a=125000

170000=125000(b)12

b=1.025954

growth rate=0.026

B.r=2.6%

c. y=125000(1.025954835)16

y=$188348

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote