8) Assume that adults have IQ scores that are normally distributed with a mean o
ID: 2909358 • Letter: 8
Question
8) Assume that adults have IQ scores that are normally distributed with a mean of 100 and a standard 8) deviation of 15 (as on the Wechsler test). Find P15, which is the IQ score separating the bottom 15% from the top 85%. A) 83.3 C) 84.0 D) 82.5 Solve the problem. Round to the nearest tenth unless indicated otherwise. 9) Assume that women have heights that are normally distributed with a mean of 63.6 inches and a9) standard deviation of 2.5 inches. Find the value of the quartile Q3. A) 65.3 inches B) 67.8 inches C) 64.3 inches D) 66.1 inchesExplanation / Answer
solution:-.
8) option B) 84.5
given that mean = 100 , standard deviation = 15
the z-value that has a left tail of 15% is -1.0364
formula
=> x = z*s + µ
=> x = -1.0364 * 15 + 100
=> x = 84.5
9) option A) 65.3 inches
given mean = 63.3 , standard deviation = 2.5
the value of the quartile Q3 is 0.75
the z value for tail is 0.674
formula
=> x = z*s + µ
=> x = 2.5*(0.674)+63.6
=> x = 65.285
=> x = 65.3 inches (rounded)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.