Of a group of 100 outstanding athletes and has 40 are under 18 years old 20 are
ID: 2908909 • Letter: O
Question
Of a group of 100 outstanding athletes and has 40 are under 18 years old 20 are women and 10 are women under 18 years randomly selected one of these athletes and turned out to be a man What is the probability that they are under 18 years.A) 14/25 B) 3/4 C) 11/25 D) 5/8 Of a group of 100 outstanding athletes and has 40 are under 18 years old 20 are women and 10 are women under 18 years randomly selected one of these athletes and turned out to be a man What is the probability that they are under 18 years.
A) 14/25 B) 3/4 C) 11/25 D) 5/8
A) 14/25 B) 3/4 C) 11/25 D) 5/8
Explanation / Answer
Number of athletes under 18 years old = 40
Women athletes under 18 years old = 10
So,
Men athletes under 18 years old = 40 - 10 = 30
Also,
Number of athetes that are men = 100 - 20 = 80
Hence,
P(Under 18 years | Men) = P(Under 18 years and men)/P(Men) = 3/8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.