The owner of a small deli is trying to decide whether to discontinue selling mag
ID: 2907600 • Letter: T
Question
The owner of a small deli is trying to decide whether to discontinue selling magazines. He suspects that only 10.9% of his customers buy a magazine and he thinks that he might be able to use the display space to sell something more profitable. Before making a final decision, he decides that for one day he will keep track of the number of customers that buy a magazine. Assuming his suspicion that 10.9% of his customers buy a magazine is correct, what is the probability that exactly 2 out of the first 14 customers buy a magazine? 0.186652 0.261954 0.221631 0.270662 0.269319 0.247897 Box 1: Select the best answerExplanation / Answer
Here X follows the Binomial distribution.
p = 0.109
n = 14
We have to find P(X = 2)
P(X = 2) = 0.270662 ( Using excel =BINOM.DIST(2,14,0.109,0))
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.