31%) 17:03 webwork.lakeheadu.ca .0000 VIRGIN? HW2: Problem 16 Previous Problem P
ID: 2906563 • Letter: 3
Question
31%) 17:03 webwork.lakeheadu.ca .0000 VIRGIN? HW2: Problem 16 Previous Problem Problem List Next Problem (1 point) Suppose the scores of students on a Statistics course are Normally distributed with a mean of 414 and a standard deviation of 80. What percentage of the students scored between 254 and 414 on the exam? (Give your answer to 3 significant figures.) percent. Preview My Answers Submit Answers You have attempted this problem 0 times. You have 4 attempts remaining. Email instructor Page generated at 07/21/2018 at 05:03pm EDT WeBWorK © 1996-2017] theme: math4 I ww-version: WeBWorK-2.13 | pg_version PG-2.13 The WeBWorK ProjectExplanation / Answer
Mean = 414
S.D. = 80
To Find P( 254 < X < 414)
Z score at X = 414
Z = (X - ?) / ?
Z = (414 - 414) / 80
Z = 0
Z score at X = 254
Z = (X - ?) / ?
Z = (254 - 414) / 80
Z = -2
P( 254 < X < 414) = P( -2 < Z score < 0) = 0.4772 =0.477
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.