Stratford Company distributes a lightweight lawn chair that sells for $40 per un
ID: 2902138 • Letter: S
Question
Stratford Company distributes a lightweight lawn chair that sells for $40 per unit. Variable expenses are $20.00 per unit, and fixed expenses total $160,000 annually
What is the product's CM ratio?
Use the CM ratio to determine the break-even point in sales dollars
The company estimates that sales will increase by $48,000 during the coming year due to increased demand. By how much should net operating income increase?
The company estimates that sales will increase by $48,000 during the coming year due to increased demand. By how much should net operating income increase?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
Contribution Margin Ratio = Contribution Per Unit/Selling Price Per Unit
Contribution Per Unit = Selling Price - Variable Cost = 40 - 20 = 20
Contribution Margin Ratio = 20/40*100 = 50%
Part B:
Break Even Sales (Dollars) = Fixed Cost/Contribution Margin Ratio = 160000/50% = $320000
Part C:
If sales increase by 48000, net operating income would increase by 48000*50% = 24000 as fixed cost will remain constant and will have no impact on the additional contribution,
Answer for Part B is $24000.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.