Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Werner Company produces and sells disposablt foil baking pans to retailers for $

ID: 2900323 • Letter: W

Question

Werner Company produces and sells disposablt foil baking pans to retailers for $2.75 per pan.  The variable cost per pan is a follows:

Direct materials                          $0.37

Direct labor                                  0.63

Variable factory overhead           0.53

Variable selling expense             0.12

Fixed manufacturing cost total $111,425 per year.  Administrative cost (all fixed) totals $48,350.

a.  What is the unit variable cost?

b.  What is the unit variable manufacturing cost?

c.  Which is used it cost-volume-profit analysis and why?

How many pans must be sold for Werner to earn operating income of $13,530?

How much sales revenue must Werner have to earn operating income of $13,530?

Explanation / Answer

a) unit variable cost = 0.37 + 0.63 +0.53 +0.12 = 1.65 $


b) unit variable cost = 0.37 + 0.63 +0.53 = $ 1.53 (shouldnt include selling expenses)

c) profit per pan = $(2.75 - 1.65) = $ 1.10


total fixed costs = $ ( 111425 + 48350 ) = $ 159775

operating income = $ 13530

therefore total costs = $ (159775 + 13530 ) = $ 173305


units = 173305/1.10 = 157550


sales revenue = no.of units * sales expense = 157550*0.12 $ = $ 18906

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote