2. You want to recreate Masterchef Australia’s recipe for mango daiquiris, court
ID: 2894934 • Letter: 2
Question
2. You want to recreate Masterchef Australia’s recipe for mango daiquiris, courtesy of Matt Preston, for a large party. Suppose a 500 litre tank initially contains 100 litres of chilled mineral water. A chilled mixture of white rum, lime juice, mango juice and water at 15% rum concentration is poured into the tank at 20 litres per minute. The mixture is stirred and simultaneously the mixture is withdrawn at 15 litres per minute.
(a) If x is the number of litres of rum in the tank at any time t minutes, show that dx=3 3x .
dt 20+t
(b) Find the amount of rum in the tank at any time.
(c) How long will it take for the mixture in the tank to reach a concentration of 10% rum?
(d) How long will it take for the tank to overflow?
Answer c and d please
Explanation / Answer
(a)x is the number of litres of rum in the tank at any time t minutes
rate of rum input =20*(15/100) =3 liters per minute
rate of rum output =15*x/(100+(20-15)t) = 15x/(100+5t) = 3x/(20+t) liters per minute
net rate = rate of rum input -rate of rum output
(dx/dt)=3-(3x/(20+t))
initially there is no rum in tank .so x(0)=0
(b)
(dx/dt)+(3x/(20+t))=3
dx+(3x/(20+t))dt=3dt
integrating factor =e(3/(20+t))dt
integrating factor =e3ln(20+t)
integrating factor =(20+t)3
multiply on both sides by
dx(20+t)3+(3x/(20+t))(20+t)3dt=3(20+t)3dt
dx(20+t)3+ x3(20+t)2dt=3(20+t)3dt
=>(x(20+t)3)'=3(20+t)3dt
=>(x(20+t)3)=3(20+t)3dt
=>(x(20+t)3)=(3/4)(20+t)4+C
=>x=(3/4)(20+t) +(C/(20+t)3)
=>x=15+ (3/4)t +(C/(20+t)3)
x(0)=0
15+ (3/4)*0 +(C/(20+0)3) =0
=>15+(C/203) =0
=>C=-15*203
=>x=15+ (3/4)t +(-15*203/(20+t)3)
=>x=15+ (3/4)t -15(20/(20+t))3
amount of rum in the tank at any time. ,x=15+ (3/4)t -15(20/(20+t))3 or x=(3/4)(20+t) -15*(20/(20+t))3
(c)
concentration of 10% rum
=>(x/(100+5t)) =10/100
=>(((3/4)(20+t) -15*(20/(20+t)3))/(100+5t)) =10/100
=>(((3/20) -3*(203/(20+t)4)) =10/100
=>3*(203/(20+t)4)) =(3/20)-(10/100)
=>3*(203/(20+t)4)) =(1/20)
=>(20+t)4=3*204
=>(20+t)=20*31/4
=>t=20(31/4 -1)
=>t=6.32148
it takes 6.32 minutes for the mixture in the tank to reach a concentration of 10% rum
(d)
100+(20-15)t=500
=>100+5t=500
=>5t=400
=>t=80
it takes 80 minutes for tank to overflow
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.