A manufacturer in a competitive market with sales of x units per week (Se faces
ID: 2894027 • Letter: A
Question
A manufacturer in a competitive market with sales of x units per week (Se faces a market price p = $510 per unit, and has total cost function C(x) = 8000 + 13x + 5x^2. a) Find MR and MC, and where MR(x) = MC(x). b) Find P and MP, the profit and marginal profit functions. Where does MP(x) = 0? c) On the one graph, plot R(x), C(x) and P(x), and on a graph immediately below with the same x-axis scale, plot MR(x), MC(x) and MP(x). Identify the x-values found in parts a) and b). (It is OK to take 0 lessthanorequalto x lessthanorequalto 100, 0 lessthanorequalto C, R & P lessthanorequalto 45,000.)Explanation / Answer
C = 8000 + 13x + 5x^2
MC = marginal cost becomes :
MC = d/dx(8000 + 13x + 5x^2)
MC = 13 +10x ---> ANS
Now, market price = 510 per unit
So, total rveneue, R = 510x
And MR = marginal revenue = 510 ---> ANS
Now, for MR = MC....
So, we have :
13 + 10x = 510
10x = 497
x = 49.7 dollars
------------------------------------------------------------------
P = Revenue - COst
P = 510x - (8000 + 13x + 5x^2)
P = -5x^2 + 497x - 8000 ---> ANS
Now MP, so we derive
MP = -10x + 497
And MP = 0 when
-10x + 497 = 0
10x = 497
So, MP = 0 when x = 49.7
-----------------------------------------------------------------------
Now, the graph :
For the graph, the software that i use cannot be zoomed out enough.
You can do this one by just plugging them into the graph.
You will find that R and C meet at x = 49.7 and you will find that profit, P will have a maximum value when x = 49.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.