This question has several parts that must be completed sequentially. If you skip
ID: 2894004 • Letter: T
Question
This question has several parts that must be completed sequentially. If you skip a part of the question, you will not receive any points for the skipped part, and you will not be able to come back to the skipped part. A bicycle pedal is pushed by a foot with a 60 N force as shown. The shaft of the pedal is 26 cm long. Find the magnitude of the torque about P. The magnitude of the torque developed by applying a force F at a point with position vector r at an angle theta to r is given by |tau| = |r times F|, In terms of theta and the vector magnitudes, this can be expressed as |tau| = |r||F|Explanation / Answer
|r|=26cm=0.26m
|F|=60N
=70o+10o=80o
|T|=|r|||F| sin
|T|=0.26*60*sin80o
|T|=15.363 N-m
magnitude of torque about point P is 15.363 N-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.