The total cost in dollars of producing x lawn mowers is given by C(x) = 4000 + 9
ID: 2892611 • Letter: T
Question
The total cost in dollars of producing x lawn mowers is given by C(x) = 4000 + 90x = x^2/3. Find the marginal average cost at x = 20. C'(20) and interpret the result. Select one: A. -$13.33 a unit increase in production will decrease the average per unit by approximately $13.33 at a production level of 20 units. B. -$20.33 a unit increase in production will decrease the average cost per unit by approximately $20.33 at a production level of 20 units. C. -$1.33, a unit increase in production will decrease the average cost per unit by approximately $1.33 at a production level of 20 units. D. -$10.33, a unit increase in production will decrease the average cost per unit by approximately $10.33 at a production level of 20 units.Explanation / Answer
Average cost = C(x) = C(x)/x = (4000 + 90x - x^2/3)/x
C(x) = 4000/x + 90 - x/3
Marginal average cost = C'(x) = d(C(x))/dx
C'(x) = = -4000/x^2 + 0 - 1/3
C'(x) = -(4000/x^2 + 1/3)
at x = 20
C'(x) = = -(4000/20^2 + 1/3) = -$10.33
Since average cost is negative, it's decreasing,
Correct option is D.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.