Boxes are labeled as containing 600 g of cereal. The machine filling the boxes p
ID: 2892610 • Letter: B
Question
Boxes are labeled as containing 600 g of cereal. The machine filling the boxes produces weights that are normally are distributed with standard deviation 9 g. (a) If the target weight is 600 g, what is the probability that the machine produces a box with less than 580 g of cereal? (b) Suppose a law states that no more than 2% of a manufacturer's cereal boxes can contain less than the stated weight of 600 g. At what target weight should the manufacturer set its filling machine? (Round your answer to the nearest gram.)Explanation / Answer
a)for normal distribution zscore =(X-mean)/std deviaiton
hence P(X<580)= P(Z<(580-600)/9)=P(Z<-2.2222)=0.013
b)
for lowest 2 percentile ; z=-2.05375
hence corresponding target weight =600+2.05375*9=618.48 gm~619 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.