A manager has been allotted $7000 to spend on the development and promotion of a
ID: 2892429 • Letter: A
Question
A manager has been allotted $7000 to spend on the development and promotion of a new product. It is estimated that if x thousand dollars are spent on development and y thousand dollars on promotion, approximately f(x, y) = 48x^1/2 y^3/2 units of the product will be sold. How much money should the editor allocate to development and how much to promotion in order to maximize sales? Development dollars Promotion dollars Suppose the editor is allotted an extra s1000 for development and promotion. Use the Lagrange multiplier lambda to estimate the change in the maximum sales level. Increase of units soldExplanation / Answer
Solution:
a)
f (x,y) = 48x1/2y3/2 = 48(xy3)
x + y = 7000
f (x, y, ) = 48(xy3) - (x + y - 7000) = 0
fx = (48y3)/(2x) - = 0
= (48y3)/(2x)
fy = 72(xy) - = 0
= 72(xy)
=> 72(xy) = (48y3)/(2x)
(3/2) (xy) = (y3)/(2x)
[(3/2) (xy)]2 = [(y3)/(2x)]2
(9/4) xy = y3/(4x)
9x2 = y2
y = 3x
``````````````
f = x + y - 7000 = 0
x + y - 7000 = 0
x + (3x) - 7000 = 0
4x = 7000
x = $1750 (development)
y = 3x
y = 3(1750)
y = $5250 (Promotion)
b)
= 72(xy)
= 72(1750*5250)
= $218238
increases by $218238
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.