The volume of a spherical cancerous tumor is given by the following equation. V(
ID: 2892407 • Letter: T
Question
The volume of a spherical cancerous tumor is given by the following equation. V(r) = 4/3 pi t^3 If the radius of a tumor is estimated at 0.9 cm, with a maximum error in measurement of 0.004 cm, determine the error that might occur the volume of calculated. The supply equation for a certain brand of radio is given as follows where x is the quantity supplied and p is the unit price in dollars. p = s(x) = 0.3 Squareroot x + 12 Use differentials to approximate the change in price when the quantity supplied is increased from 12100 units to 12600. (Give your answer correct to the nearest cent.)Explanation / Answer
V(0.9) = (4/3) * pi * (0.9)^3
--> V(0.9) = 3.054 [cm³]
Volume of estimated tumor size with positive error:
--> V(0.9004) = (4/3) * pi * (0.9004)^3
--> V(0.9004) = 3.057 [cm³]
Volume of estimated tumor size with negative error:
--> V(0.8996) = (4/3) * pi * (0.8996)^3
--> V(0.8996) = 3.049 [cm³]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.