A manufacturer has been selling 1000 flat-screen TVs a week at $400 each. A mark
ID: 2883872 • Letter: A
Question
A manufacturer has been selling 1000 flat-screen TVs a week at $400 each. A market survey indicates that for each $10 rebate offered to the buyer, the number of TVs sold will increase by 100 per week.
(a) Find the demand function (price p as a function of units sold x).
(b) How large a rebate should the company offer the buyer in order to maximize its revenue?
(c) If its weekly cost function is C(x) = 68,000 + 120x, how should the manufacturer set the size of the rebate in order to maximize its profit?
Explanation / Answer
(a)Let revenue=R, profit=P, rebate=r, number of sold=x
R = x * (400 - r)
x = 1000 + (100 * r / 10) = 1000 + 10r
The Demand Function = 1000 + 10r
(b)Revenue=R = (1000 + 10r) * (400 - r)
R = 400000 + 4000r - 1000r - 10r^2=400000 + 3000r - 10r^2
For maximum or minimum revenue dR/dr = 3000 - 20r = 0 to
=> 20r = 3000 => r=150
d^2R/dr^2=-20<0 hence maximum at r=150
For maximum revenue, the rebate should be $150
(c) Given cost function C(x) = 68,000 + 120x,
P = Revenue - Cost = 400000 + 3000r - 10r^2- (68000 + 120x)
= 400000 + 3000r - 10r^2 - 68000 - 120(1000 + 10r)=400000 + 3000r - 10r^2 - 68000-120000-1200r=
= 212000 + 1800r - 10r^2
dP/dr = 1800 - 20r = 0
=> 20r = 1800 =>r=1800/20=90
d^2P/dr^2=-20<= hence maximum at r=90
For maximum profit, the rebate should be $90
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.