Sam Bradford throws a football to Stefon Diggs while standing at the center of a
ID: 2880379 • Letter: S
Question
Sam Bradford throws a football to Stefon Diggs while standing at the center of a field on the 50 yard line. The ball leaves his hand at a height of 6 feet and initial velocity v_0 = 40i + 35j + 32k ft/s. Assume an acceleration of 32 ft/s^2 due to gravity with the i vector pointing towards the end zone, j vector towards the sideline, and the field is 150 ft wide and 300 ft long. If Diggs catches the ball 6 feet above the ground, will he be in bounds? If not, how high would he need catch the ball in order to stay in bounds?Explanation / Answer
given V= 40i +35 j + 32k
i represents end zone
j represents side line
k represents vertically down direction.
since ball leaves hand at 6 ft and is received at 6 ft, so net vertical displacement =0.
using newtons law in vertical direction
s= ut + (1/2)at2
0= 32 t + (1/2) (-32) t2
solving we get t=0 and t=2.
since he is throwing from centre.
ground distance in i direction is 75 ft.
distance travelled by ball in i direction = 40 x 2 =80. ( Not in bounds)
ground distance in j direction is 150 ft.
distance travelled by ball in j direction = 35 x 2 =70. ( In bounds)
In i direction, to be in bounds,
40 x t = 75
t= 1.875
s= 32(1.875) - (1/2) (32) (1.8752)
=3.75
he should catch 6 + 3.75 = 9.75 feet above ground.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.