Section 2.3 Modeling with First Order: Problem 8 Previous Problem ListNext (1 po
ID: 2877710 • Letter: S
Question
Section 2.3 Modeling with First Order: Problem 8 Previous Problem ListNext (1 point) A tank contains 100 kg of salt and 1000 L of water. Pure water enters a tank at the rate 12 L min. The solution is mixed and drains from the tank at the rate 6 L/min. (a) What is the amount of salt in the tank initially? amount = E(kg) (b) Find the amount of salt in the tank after 3.5 hours. (kg) amount = (c) Find the concentration of salt in the solution in the tank as time approaches infinity. (Assume your tank is large enough to hold all the solution.) concentration = (kg/L)Explanation / Answer
Let s(t) be the amount of salt in (kgs) after t minutes and w(t) is the amount of water at t time.
We have given that
s(0)=100kg , pure water enters a tank at the rate 12L/min and The solution is mixed and drains from the tank at the rate 6 L/min
ds/dt=(rate in) -(rate out) since ds/dt is the rate of change of the amount of salte
rate in =(100kg/1000L)*12L/min=1.2kg/min where (rate in) is the rate at which salt enters the tank
The tank always contains 1000L of Liquid,so the concentration of time t is s(t)/1000 (measured in kg per liter)
rate out =[(s(t)kg)/1000L]*5L/min where (rate out) is the rate at which salt leaves the tank
rate out =(s(t)/200)(kg/min)
ds/dt=(rate in) -(rate out)=1.2kg/min -(s(t)/200) (kg/min)
ds/dt =1.2-s(t)/200 =(240-s(t))/200
separating above equation
ds/(240-s(t)) =dt/200
integrating the above equation
ln(240-s(t)) =t/200 +C --------1
When t=0
ln(240-s(0))=0+C
ln(140)=C since we have given s(0) =100kg
C=ln(140) is substituting into equation 1
ln(240-s(t)) =t/200 +ln(140)
ln(240-s(t))-ln(140)=t/200
ln((240-s(t))/140)=t/200 since by using logarithmic formula
(240-s(t))/140=e^(t/200) which implies 240-s(t)=140*e^(t/200)
s(t)=240-140*e^(t/200)
a) When t=0 s(0)=240-140*e^(0/200)=240-140=100kg
the amount of salt in the tank initially is s(0)=100kg
b) When t=3.5 hours
we are converting hours into minutes 1 hour = 60 minutes so 3.5 *60 =210 minutes
s(210)=[240-140*e^(210/200)] =-160.071kg
the amount of salt in the tank after 3.5 hours is -160.071 kg
c) Let c(t) be the concentration and w(t) be the amount of the water at time t.
We have given that w'=12L-6L=6L
w'=6
dw=6dt
integrating the above equation
w(t)=6t+C
When t=0 and w(0)=1000
1000=0+C then C=1000
w(t)=6t+1000
c(t)=s(t)/w(t)
c(t)=[240-140*e^(t/200)]/(6t+1000)
When t goes to infinity The denominators goes to infinity
Therefore The concentration goes to zero
lim( t--> infinity) c(t)=lim( t--> infinity) [240-140*e^(t/200)]/(6t+1000)=[240-140*e^(infinity/200)]/(6 * infinity+1000)=0
c(t)=0 when t=infinity
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.