A particle moves along the x axis such that at time t (in seconds) the position
ID: 2877060 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis such that at time t (in seconds) the position is given by S(t) = t^3 - 6t^2 + 9t + 11 feet. Find velocity at any time t. What is the velocity of the particle at t = 0 seconds? Find acceleration at any time t. What is the acceleration of the particle at t = 0 seconds? During what time Intervals is the particle moving left? Justify your answer. What is the total distance traveled by the particle from t = 0 to t = 2 seconds? What is the particle's displacement over the same time interval?Explanation / Answer
c)particle will move left ewhen its velocity is -ve
hence velocity =3t2-12t+9<0
(3t2-9t-3t+9)<0
(3t(t-3)-(t-3)<0
(t-3)(3t-1)<0
which is -ve between -1/3<t<3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.