An object with mass m = 0.5 kg is thrown upwards with initial velocity v0 = 20 m
ID: 2873224 • Letter: A
Question
An object with mass m = 0.5 kg is thrown upwards with initial velocity v0 = 20 meters from the roof of a building which is 30 meters high. Assume there is a force due to air resistance that is proportional to the velocity v of the object with a positive constant of proportionality (coefficient of drag) k = 1/10 . You may use g = 10 meters per second squared as the gravitational constant.
Calculate the velocity of the object as a function of time. If the object is allowed to continue indefinitely, what would be its velocity eventually (for terminal velocity use limits.)
Explanation / Answer
we have the expression for force as
F=kv
where k is a constant of proportionality
mdv/dt =v/10
.5(dv/dt)=v/10
2dv/v =dt
integrating both side
2lnv=t+c
at t=0 v=20m/s
2ln20 =c
therefore our equation will become
2lnv =t+2ln20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.