Jimmy\'s Cricket Farm issued a 15-year, 6 percent semiannual bond 2 years ago Th
ID: 2863159 • Letter: J
Question
Jimmy's Cricket Farm issued a 15-year, 6 percent semiannual bond 2 years ago The bond currently sells for 95 percent of its face value. The company's tax rate is 40 percent. Suppose trie book value of the debt issue is $60 million. In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 15 years left to maturity; the book value of this issue is S35 million, and the bonds sell for 51 percent of par. What is the company's total book value of debt? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1, 234,567.) Total book value What is the company's total market value of debt? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, i.e. 1, 234,567.) Total market value What is your best estimate of the aftertax cost of debt? (Round your answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) Cost of debtExplanation / Answer
Total book value = 35$ millions = 35,000,000 dollors
Total market value of debt = 60$ + 35$ x .51 = 77.85$ million = 77,850,000 dollors
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.