Shaun and a friend are pushing Shirley (m = 70.0 kg) with a force F. The coeffic
ID: 2859172 • Letter: S
Question
Shaun and a friend are pushing Shirley (m = 70.0 kg) with a force F. The coefficients of static and kinetic friction between Shirley's feet and the turf are 0.850 and 0.650 respectively. What is the value of the normal force between Shirley and the ground? If Shirley has no velocity, what it the minimum force that Shaun and his friend must apply in order to get Shirley to start sliding? Suppose that Shaun and his friend give Shirley a big shove all at once, applying a force of F = 1030 N. What is Shirley's acceleration during this shove? (Take the positive values to be toward the right.)Explanation / Answer
Part A N=686.7 N
Part B=583.685 N
Part C= 8.3377 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.