A farmer estimates that if he harvests his soybean crop now, he will obtain 1,00
ID: 2858911 • Letter: A
Question
A farmer estimates that if he harvests his soybean crop now, he will obtain 1,000 bushels, which he can sell at $3.00 per bushel. However, he estimates that this crop will increase by an additional 1,200 bushels of soybeans for each week he delays harvesting but that the price will drop at a rate of 50 cents per bushel per week. In addition, it is likely he will experience spoilage of approximately 200 bushels per week for each week he delays harvesting. When should he harvest his crop to maximize revenues and how much revenue will he earn at that time? Note that partial weeks are allowed.
Explanation / Answer
Now harvest =1000 @3.00 = 3000
Delay by t weeks = (1000+1200t-200)(2.50)
= 2000+3000t
Both revenues are equal if
3000= 2000+3000t
Or t = 1/3
As partial weeks are not allowed t=1
When t=1, revenue = 2000+3000 = 5000
Since this is more than 3000 he can wait for one week.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.