50 i + 80 k , with speed measured in feet per second. The spin of the ball resul
ID: 2856875 • Letter: 5
Question
50 i + 80 k, with speed measured in feet per second. The spin of the ball results in a southward acceleration of 10 ft/s2, so the acceleration vector is a = ?10 j ? 32 k. Where does the ball land?
A ball is thrown eastward into the air from the origin (in the direction of the positive x-axis). The initial velocity is 50i 80 k, with speed measured in feet per second. The spin of the ball results in a southward acceleration of 10 ft/s2, so the acceleration vector is a =-10 j-32 k, where does the ball land? (Round your answers to one decimal place.) X ft from the origin at an angle of Xf ° from the eastern direction toward the south. Enter a number With what speed does the ball hit the ground? (Round your answer to one decimal place.)Explanation / Answer
givedn acceleration a(t)=0i-10j-32k
velocity v(t)=0i-10j-32k dt
v(t)=(0i-10tj-32tk )+c
given initial velocity v(0)=50i +0j +80k
(0i-10*0j-32*k )+c=50i +0j +80k
=>c=50i +0j +80k
v(t)=(0i-10tj-32tk )+(50i +0j +80k)
v(t)=50i-10tj+(-32t+80)k
position s(t)=50ti-5t2j+(-16t2+80t)k +c
at origin positiion of ball s(0)=0
c=0
s(t)=50ti-5t2j+(-16t2+80t)k
when ball hits ground -16t2+80t =0
-16t(t-5)=0
t-5=0
t=5sec
s(5)=250i-125j+0k
angle =tan-1(-125/250)
angle = -26.5650
ball lands 26.5650 from the eastern direction towards south
v(5)=50i-10tj+(-80)k
speed with which ball hits the ground =[502+102+(-80)2]=94.9 ft/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.