You have just won the lottery (or perhaps were chosen in the 1^st round of the N
ID: 284817 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
1) 12 inches/year
2) distance between cliff edge and wall= 20feet= 6.1m= 610cm.
Rate of cliff edge retreat= 30cm/yr.
Time taken for cliff edge to retreat to the wall= 610/30= 20.34years
3) time taken for cliff edge to retreat by 4.1m(6.1-2)= 410/30= 13.67years.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.