Hi,, Until now didn\'t get the correct answer for both of these, Please help Q1)
ID: 2847845 • Letter: H
Question
Hi,,
Until now didn't get the correct answer for both of these, Please help
Q1) A manufacturer is planning to sell a new product at the price of $230 per unit and estimates that if x thousand dollars is spent on development and y thousand dollars is spent on promotion, consumers will buy approximately [(350y)/(y+2)] + [(50x)/(x+3)] units of the product. If manufacturing costs $130 per unit, how much should the manufacturer spend on development and how much on promotion to generate the largest possible profit from the sale of this product?
Promotion: $
Development: $
Explanation / Answer
The profit will be maximum when y/(y+2) = x/(x+3)
then 3y = 2x
and x + y = 130 solve the 2 equations
so x = $78 and y = $52
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.