A chain lying on the ground is 18 meters long and its mass is 73 kilograms. The
ID: 2839820 • Letter: A
Question
A chain lying on the ground is 18 meters long and its mass is 73 kilograms. The chain is threaded through a pulley, which is fixed to the ground, and pulled directly up so that it forms the shape of an L. How much work is required to raise one end of the chain to a height of 6 meters? Use that the acceleration due to gravity is 9.8 m/s^2. You may assume that the chain slides effortlessly and without friction along the ground as its end is lifted. Your answer must include the correct units. Work =Explanation / Answer
work done = mg(6/2) where m is the total mass of chain in the air : m = 6*73/18 = 24.33
work done = 24.33 *9.8 *3 = 715.4 JOULES
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.