Question 6 5 Amber Company is considering a one-year project that requires an in
ID: 2827471 • Letter: Q
Question
Question 6 5 Amber Company is considering a one-year project that requires an initial investment of $S00.000. However, to raise this capital, the company will incur flotation cost that are 2% of the initial investment amount. At the end of the year, the project is expected to produce a cash inflo v of $554,000 what is the rate of return that the company expects to earn on this project after taking flotation costs into consideration? Your answer should be between 7.32 and 16.60, rounded to 2 decimal places, with no special charactersExplanation / Answer
Initial Investment = $500,000
Including FLoatation COst, investment = $500,000 * 1.02 = $510,000
Cash inflow = 554,000
Total Return = (FInal investment - Initial Investment)/Initial Investment = (554,000 - 510,000)/510,000 = 8.63%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.