Question 6 Consider that the gene pool of a certain animal population contains j
ID: 282659 • Letter: Q
Question
Question 6 Consider that the gene pool of a certain animal population contains just 2 alleles for the gene that controls hair color. If the frequency of the H allele is 0.4, what percent of the population is homozygous for H (i.e. HH)? Round your answer to the nearest tenth of a percent (i.e. 10.7%) Do not include the %" sign in the box. Question 7 8 p If the frequency of the aa genotype is 38%, what is the frequency of the AA genotype? Assume that there are only two alleles i.e. a and Round your answer to the nearest tenth of a percent (ie. 10.7%). Do not include the "%" sign in the box. A).Explanation / Answer
Ans.6
Frequency of H allele = 0.4
frequency of the genotype HH = 0.4 * 0.4 = 0.16
percent of the population homozygous for H = 16 %
Ans.7
frequency of aa genotype = q2 = 38/100 = 0.38
so, q = 0.616 (frequency of allele a)
frequency of allele A = p = 1 - 0.616 = 0.384
frequency of AA genotype = p2 = (0.384)2 = 0.147 i.e., 14.7 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.