Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

EXPECTED RETURNS Stocks A and B have the following probability distributions of

ID: 2826143 • Letter: E

Question

EXPECTED RETURNS

Stocks A and B have the following probability distributions of expected future returns:

Calculate the expected rate of return, rB, for Stock B (rA = 11.80%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%

Calculate the standard deviation of expected returns, ?A, for Stock A (?B = 21.07%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%

Now calculate the coefficient of variation for Stock B. Round your answer to two decimal places.

Probability A B 0.1 (6%) (38%) 0.3 6 0 0.3 10 19 0.2 24 29 0.1 28 40

Explanation / Answer

Expected return for Stock B=(0.1*(-38%)+0.3*0%+0.3*19%+0.2*29%+0.1*40%)=11.7%

Standard Deviation for Stock A=sqrt(0.1*(-6%-11.8%)^2+0.3*(6%-11.8%)^2+0.3*(10%-11.8%)^2+0.2*(24%-11.8%)^2+0.1*(28%-11.8%)^2)=9.9378%

Coefficient of Variation for Stock B=Standard Devaition for Stock B/Expected Returns for Stock B=21.07%/11.7%=1.800855

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote