Down Under Boomerang, Inc., is considering a new three-year expansion project th
ID: 2826076 • Letter: D
Question
Down Under Boomerang, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.88 million. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life, after which it will be worthless. The project is estimated to generate $2,140,000 in annual sales, with costs of $835,000. The tax rate is 35 percent and the required return is 10 percent.
Down Under Boomerang, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.88 million. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life, after which it will be worthless. The project is estimated to generate $2,140,000 in annual sales, with costs of $835,000. The tax rate is 35 percent and the required return is 10 percent.
Explanation / Answer
Annual depreciation=$2.88million/3
=$960,000
Hence annual operating cash flows=(Sales-Costs)(1-tax rate)+Tax savings on Annual depreciation
=(2140000-835000)(1-0.35)+(0.35*960,000)
=$1184250.
Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=$1184250[1-(1.1)^-3]/0.1
=$1184250*2.486851991
=$2945054.47
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$2945054.47-$2,880,000
=$65054.47(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.