Hello, I need help with this question. 2. Andre Gagnon bought 100 shares of BCE
ID: 2824658 • Letter: H
Question
Hello, I need help with this question. 2. Andre Gagnon bought 100 shares of BCE for $30 per share and paid a com mission of $33 on the transaction. In 2011 he sold the share paid a commission of $29.95. He received dividends of $2.10 during the year He lives in Cornwall, Ontario. Calculate the following: (a) The adjusted cost base per share (b) The capital gain (c) The taxable capital gain (d) The taxable dividend (e) The tax on the capital gain and the 2011 dividends if he has taxable income from other sources of $112,000Explanation / Answer
a ) Adjusted Cost Base per Share = Price paid for per Share + Commision per Share
= $ 30 + $33/100
= $ 30.33 per Share
b) Capital Gain
Purchase = Price paid for shares + Commission = $100 X 30 + 33 = $ 3,033
Sales = Sales - Commission = $ 100 X 32 - 29.95 = $ 3,170.05
Capital Gain = $ 3,170.05 - 3,033 = $ 137.05
c ) Taxable Capital gain = $ 137.05
d ) Taxable Dividend = $ 2.1 X 100 = $ 210
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.