8-2: Stand-Alone Risk Expected returns Stocks X and Y have the following probabi
ID: 2824393 • Letter: 8
Question
8-2: Stand-Alone Risk Expected returns Stocks X and Y have the following probability distributions of expected future returns: Probability 0.2 0.2 0.3 0.2 0.1 -8% 14 19 32 -21% 0 24 25 39 a. Calculate the expected rate of return, ry, for stock Y (rx-10.0096.) Round your answer to two decimal places. b. Calculate the standard deviation of expected returns, ?x, for Stock X (Oy-19.9196.) Round your answer to two decimal places. c. Now calculate the coefficient of variation for Stock Y. Round your answer to two decimal places.Explanation / Answer
a.Expected return=Respective return*Respective probability
=(0.2*-21)+(0.2*0)+(0.3*24)+(0.2*25)+(0.1*39)
=11.90%
b.
Standard deviation=[Total probability*(Return-Expected return)^2/Total probability]^(1/2)
=12.12%(Approx).
c.Coefficient of variation=Standard deviation/Expected return
=(19.91/11.90)
=1.67(Approx).
probability Return probability*(Return-Expected return)^2 0.2 -8 0.2*(-8-10)^2=64.8 0.2 2 0.2*(2-10)^2=12.8 0.3 14 0.3*(14-10)^2=4.8 0.2 19 0.2*(19-10)^2=16.2 0.1 32 0.1*(32-10)^2=48.4 Total=147Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.