Which of the following bonds would be cheapest to deliver given a T-note futures
ID: 2823657 • Letter: W
Question
Which of the following bonds would be cheapest to deliver given a T-note futures price of 120.6773? (Assume that all bonds have semiannual coupon payments based on a par value of $100.)
9.5-year bond with 5% coupons and a yield of 3.5%
6.5-year bond with 3.5% coupons and a yield of 2.5%
9.5-year bond with 5% coupons and a yield of 3.5%
9-year bond with 3% coupons and a yield of 1.5%
Please explain the steps in details. No excel work without explanation
Which of the following bonds would be cheapest to deliver given a T-note futures price of 120.6773? (Assume that all bonds have semiannual coupon payments based on a par value of $100.)
Selected Answer: b.9.5-year bond with 5% coupons and a yield of 3.5%
Answers: a.6.5-year bond with 3.5% coupons and a yield of 2.5%
b.9.5-year bond with 5% coupons and a yield of 3.5%
c.9-year bond with 3% coupons and a yield of 1.5%
Please explain the steps in details. No excel work without explanation
Explanation / Answer
First let’s calculate the bond price with the help of following formula
Bond price P0 = C* [1- 1/ (1+i) ^n] /i + M / (1+i) ^n
Market price of the bond, P0 =?
C = coupon payment or annual interest payment = 3.5% per annum but it makes coupon payments on semiannual basis therefore coupon payment = 3.5%/2 of $100 = $1.75
n = number of payments or time remaining for the maturity of bond = 13 (6.5*2 for semiannual payments)
i = yield to maturity (YTM) = 2.5% per annum or 1.25% per semiannual
M = value at maturity, or par value = $ 100
Therefore,
Price of bond P0 = $1.75 * [1 – 1 / (1+1.25%) ^13] /1.25% + $100 / (1+1.25%) ^13
= $20.88 + $85.09
= $105.9651
C = coupon payment or annual interest payment = 5% per annum but it makes coupon payments on semiannual basis therefore coupon payment = 5%/2 of $100 = $2.50
n = number of payments or time remaining for the maturity of bond = 19 (9.5*2 for semiannual payments)
i = yield to maturity (YTM) = 3.5% per annum or 1.75% per semiannual
M = value at maturity, or par value = $ 100
Therefore,
Price of bond P0 = $2.50 * [1 – 1 / (1+1.75%) ^19] /1.75% + $100 / (1+1.75%) ^19
= $40.12 + $71.92
= $112.0345
C = coupon payment or annual interest payment = 3% per annum but it makes coupon payments on semiannual basis therefore coupon payment = 3%/2 of $100 = $1.50
n = number of payments or time remaining for the maturity of bond = 18 (9*2 for semiannual payments)
i = yield to maturity (YTM) = 1.5% per annum or 0.75% per semiannual
M = value at maturity, or par value = $ 100
Therefore,
Price of bond P0 = $1.50 * [1 – 1 / (1+0.75%) ^18] /0.75% + $100 / (1+0.75%) ^18
= $25.17 + $87.42
= $112.5844
The bonds would be cheapest to deliver given a T-note futures price of $120.6773
Cheapest to deliver bond is with minimum difference between T-note futures price and bond’s price
Therefore,
$120.6773 - $112.0345 = $8.6428
$120.6773 - $105.9651 = $14.7122
$120.6773 - $112.5844 = $8.0929
Therefore cheapest to deliver bond the bond in option c. with bond’s price of $112.5844
Therefore correct answer is option c. 9-year bond with 3% coupons and a yield of 1.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.