Suppose you invest 30% of your money in Security A and the rest in Security B Se
ID: 2823149 • Letter: S
Question
Suppose you invest 30% of your money in Security A and the rest in Security B
Security A
Security B
Expected return
15%
10%
Standard Deviation
0.25
0.17
Beta
1.3
1.1
Correlation coefficient
between A and B
0.5
A. What is the expected return of the portfolio?
B. What is the portfolio beta?
C. What is the portfolio variance? Compare it with A and B variances. Is the portfolio variance larger or smaller than either A or B variances and why?
D. What percentage of your portfolio variance comes from the “interaction” component of total risk?
Security A
Security B
Expected return
15%
10%
Standard Deviation
0.25
0.17
Beta
1.3
1.1
Correlation coefficient
between A and B
0.5
Explanation / Answer
Weight of portfolio A (W1) = 0.3
Weight of portfolio B (W2) = 0.7
a) expected return = W1* Return of A + W2 * Return of B = 0.3 * 15% + 0.7 * 10% = 11.5%
b) Portfolio beta = W1* Beta of A + W2 * Beta of B = 0.3 * 1.3 + 0.7 * 1.1 = 1.16
c)Variance of A = (standard deviation) = 0.25^2 = 0.0625
Variance of B = (standard deviation) = 0.17^2 = 0.0289
Portfolio variance = (W1* 1)2 + (W2* 2)2 + 2 W1* 1 * W2* 2 * 12 = (0.3* 0.25)2 + (0.7* 0.17)2 + 2* 0.3* 0.25 * 0.7* 0.17 * 0.5 = 0.028711 0r 2.87%
Portfolio variation is smaller because there correlation is 0.5 which gives diversification benefit.
d) Percentage of variance = 2 W1* 1 * W2* 2 * 12/Total variance = 2* 0.3* 0.25 * 0.7* 0.17 * 0.5 /0.028711 = 31.086%
Best of Luck.God Bless
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.