On January 1, 2013, Phantom Company acquires $302,500 of Spiderman Products, Inc
ID: 2823068 • Letter: O
Question
On January 1, 2013, Phantom Company acquires $302,500 of Spiderman Products, Inc., 8% bonds at a price of $287,455. The interest is payable each December 31, and the bonds mature December 31, 2015. The investment will provide Phantom Company a 10.00% yield. The bonds are classified as held-to-maturity.
(a)
Schedule of Interest Revenue and Bond Discount Amortization
Straight-line Method
Bond Purchased to Yield
Date
Cash
Received
Interest
Revenue
Bond Discount
Amortization
Carrying Amount
of Bonds
On January 1, 2013, Phantom Company acquires $302,500 of Spiderman Products, Inc., 8% bonds at a price of $287,455. The interest is payable each December 31, and the bonds mature December 31, 2015. The investment will provide Phantom Company a 10.00% yield. The bonds are classified as held-to-maturity.
Explanation / Answer
Bond discount= 302500-287455=15045
Amortisation per year = 15045/3 =5015
Interest received = 302500*.08=24200
Schedule of Interest Revenue and Bond Discount AmortizationStraight-line Method
Bond Purchased to Yield Date cash received Interest revenue Bond Discount
Amortization Carrying Amount
of Bonds 1/1/13 287,455 12/31/13 24200 24200+5015=29215 5015 287455+5015=292470 12/31/14 24200 29215 5015 292470+5015=297485 12/31/15 24200 29215 5015 297485+5015= 302500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.