Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Skyline Corp. will invest $270,000 in a project that will not begin to produce r

ID: 2822570 • Letter: S

Question

Skyline Corp. will invest $270,000 in a project that will not begin to produce returns until the end of the 4th year. From the end of the 4th year until the end of the 12th year (9 periods), the annual cash flow will be $52,000.

  
Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.

  
a. Calculate the net present value if the cost of capital is 9 percent. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)

=52000/1.09^4+52000/1.09^5+52000/1.09^6+...........+52000/1.09^12

=52000[1/1.09^4+1/1.09^5+..............+1/1.09^12]

=52000*4.629430611

=$240730.39

NPV=Present value of inflows-Present value of outflows

=$240730.39-$270000

=-$29269.61(Approx)(Negative).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote