Dome Metals has credit sales of $216,000 yearly with credit terms of net 45 days
ID: 2821792 • Letter: D
Question
Dome Metals has credit sales of $216,000 yearly with credit terms of net 45 days, which is also the average collection period. Assume the firm adopts new credit terms of 2/15, net 45 and all customers pay on the last day of the discount period. Any reduction in accounts receivable will be used to reduce the firm's bank loan which costs 9 percent. The new credit terms will increase sales by 10% because the 2% discount will make the firm's price competitive. a. If Dome earns 20 percent on sales before discounts, what will be the net change in income if the new credit terms are adopted? (Use a 360-day year.) Net change in incomeExplanation / Answer
aNSWER IS =1107
New sales =216000*1.10=237600
increase in profit from new sales = Profit percent × Increase in sales
.20*(237600-216000)
=4320
Average accounts receivable balance without the discount = Average collection period × Average daily sales
= 45 × ($216,000 / 360)
=27000
Average accounts receivable balance with the discount
= Average collection period × Average daily sales
= 15 × ( 237600/ 360) = $9900
=Reduction in accounts receivable = $27000 – 9900=17100
Interest savings = Interest rate × Loan reduction
=9%*17100
=1539
Cost of discount = Discount rate × Sales
2%*237600
=4752
Net gain (loss) = Increase in profit + Interest savings – Cost of discount
=4320+1539-4752
=1107
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.