4) In March of 2005, Domestic Paper stock sold for $73. Security analysts were f
ID: 2821477 • Letter: 4
Question
4) In March of 2005, Domestic Paper stock sold for $73. Security analysts were forecasting a long-term earnings growth rate of 8.5%. The company was paying dividends of $1.68 per share.
A: If dividends are expected to grow along with earnings at g = 8.5% per year in perpetuity, what rate of return (rE) were investors expecting?
B: If instead Domestic Paper is expected to earn 12% on book equity (ROE) and to retain 50% of its earnings. Based on these new forecasts and the current $73 price, recalculate g and rE?
Explanation / Answer
d1= d0 * (1+g)
A.) d1 = d0 * g
d1 = 1.68 * 1.085 = 1.82
Gorden growth model Price = d1/r-g
73 = 1.82/ r - .085,
solve for r. r = 0.10993 or 10.99%
B.) sustainable growth rate
g = ROE * (1- dividend payout ratio)
= 12% * .5 = 6%
now solve for d1 and r..,
d1 = 1.68 * 1.06 = 1.78
73 = 1.78/ r - .06
r = 0.08438 or 8.44%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.