Today is Janet\'s 23rd birthday. Starting today, Janet plans to begin saving for
ID: 2819836 • Letter: T
Question
Today is Janet's 23rd birthday. Starting today, Janet plans to begin saving for her retirement. Her plan is to contribute $3,000 to a brokerage account each year on her birthday. Her first contribution will take place today. Her 42nd and final contribution wilk take place on her 64th birthday. Her aunt has decided to help Janet with her savings, which is why she gave Janet $10,000 today as a birthday present to help get her account started. Assume that the account has an expected annual return of 13 percent. How much will Janet expect to have in her account on her 65th birthday? Round your answer to 2 decimal places; for example 2345.25
Explanation / Answer
A = I * (1 + i)^n - 1 / i
A = 10000 ( 1 + 0.13)^42 + [3000 * (1 + 0.13)^42 - 1 / 0.13 ]
= 10000 * 169.54876328 + 3000 (169.54876328 – 1) / 0.13
= 1695487.63 + 3889586.84 = $5585074.47
Account carries $5585074.47 on her 65th birthday.
=========================================================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.