MV Corporation has debt with market value of $105 million, common equity with a
ID: 2819567 • Letter: M
Question
MV Corporation has debt with market value of $105 million, common equity with a book value of $101 million, and preferred stock worth $17 million outstanding. Its common equity trades at $50 per share, and the firm has 6.4 million shares outstanding. What weights should MV Corporation use in its WACC?
a. The debt weight for the WACC calculation is: %.
(Round to two decimal places.)
b. The preferred stock weight for the WACC calculation is: %.
(Round to two decimal places.)
c. The common equity weight for the WACC calculation is: %.
(Round to two decimal places.)
Explanation / Answer
Total value of debt=$105million
Total market value of common equity=(50*6.4)=$320million
Total market of preferred stock=$17million
Total value=$(105+320+17)=$442million
a.Debt weight=(105/442)=23.76%(Approx).
b.Preferred weight=(17/442)=3.85%(Approx).
c.Common equity weight=(320/442)=72.40%(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.