Nonconstant Growth Stock Valuation Assume that the average firm in your company\
ID: 2819254 • Letter: N
Question
Nonconstant Growth Stock Valuation
Assume that the average firm in your company's industry is expected to grow at a constant rate of 4% and that its dividend yield is 6%. Your company is about as risky as the average firm in the industry, but it has just successfully completed some R&D work that leads you to expect that its earnings and dividends will grow at a rate of 50% [D1 = D0(1 + g) = D0(1.50)] this year and 20% the following year, after which growth should return to the 4% industry average. If the last dividend paid (D0) was $2.5, what is the value per share of your firm's stock? Round your answer to the nearest cent. Do not round your intermediate computations.
$
Explanation / Answer
Required rate of return = Growth rate + dividend yield
Required rate of return = 4% + 6% = 10%
Year 1 dividend = 2.5 * 1.5 = 3.75
Year 2 dividend = 3.75 * 1.2 = 4.5
year 3 dividend = 4.5 * 1.04 = 4.68
Price at year 2 = D1 / K - G
Price at year 2 = 4.68 / 0.1 - 0.04
Price at year 2 = 78
Value of share = 3.75 / ( 1 + 0.1) + 4.5 / ( 1 + 0.1)2 + 78 / ( 1 + 0.1)2
Value of share = 3.4091 + 3.719 + 64.463
Value of share = $71.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.