Acetate, Inc., has equity with a market value of $23.4 million and debt with a m
ID: 2818100 • Letter: A
Question
Acetate, Inc., has equity with a market value of $23.4 million and debt with a market value of $9.36 million. Treasury bills that mature in one year yield 6 percent per year, and the expected return on the market portfolio is 11 percent. The beta of the company's equity is 1.19. The company pays no taxes. a. What is the company's debt-equity ratio? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Debt-equity ratio b. What is the company's weighted average cost of capital? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Weighted average cost of capital c. What is the cost of capital for an otherwise identical all-equity company? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16) Cost of capitalExplanation / Answer
(a) - Company’s Debt-Equity Ratio
Debt-Equity Ratio = Market Value of Debt / market Value of Equity
= $9.36 Million / $23.40 Million
= 0.40
Hence, The Debt-Equity Ratio = 0.40
(b) - Company’s Weighted Average cost of capital
Cost of Equity = Rf + Beta[Rm – Rf]
= 6% + 1.19[11% - 6%]
= 11.95%
Cost of Debt = 6%
Weighted Average cost of capital = [Cost of Equity x Weight of Equity] + [Cost of Debt x Weight of Debt]
= [11.95% x ($23.4/32.76)] + [6% x ($9.36/32.76)]
= 17.95%
Therefore, Weighted Average cost of capital = 17.95%
(c) -Cost of Capital
As per MM Proposition with no taxes:
WACC = Ke + [D/E] [Ke - Kd]
0.1795 = Ke + [0.40] [Ke – 0.06]
0.1795 = ke + 0.40Ke + 0.0240
0.2035 = 1.40Ke
Ke = 0.2035 / 1.40
Ke = 14.54%
“The Cost of Capital for an otherwise identical all-equity company = 14.54%”
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.