37. Stock P offers an expected return of 20%, a standard deviation of 6%, and a
ID: 2817357 • Letter: 3
Question
37. Stock P offers an expected return of 20%, a standard deviation of 6%, and a beta coefficient of 1.3. Stock Q offers an expected return of 16%, a standard deviation of 4%, and a beta coefficient of 0.95. Which stock would you recommend for purchase and why? a. Stock P, because it has a lower coefficient of variation b. Stock Q, because it has a lower coefficient of variation c. Stock P, because it has a higher coefficient of variation d. Stock Q, Because it has a higher coefficient of variation
Explanation / Answer
Stock P
Expected return = 20%
Standard deviation = 6%
Coefficient of variation = Standard deviation/Expected return
= 6%/20%
= 0.3
Stock Q
Expected return = 16%
Standard deviation = 4%
Coefficient of variation = Standard deviation/Expected return
= 4%/16%
= 0.25
Since coefficient of variation is a measure of risk and lower the coefficient of variation, better it is. Since, coefficient of variation of stock Q is lower, hence stock Q should b preferred.
Hence, correct option is (b)
Kindly give a positive rating if you are satisfied with the answer. Feel free to ask if you have any doubt. Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.